A pozitív pszichológiának nem az a feladata, hogy a szenvedő emberiséget átmenekítse az állandó boldogság és örök vidámság bolygójára, hanem az, hogy megtanítsa erőforrásaink tudatosítását, így felkészítve minket az élet nehézségeivel való hatékony(abb) megküzdésre.
A pozitív pszichológia abban segíthet, hogy erősebbekké és még produktívabbakká váljunk egy pozitív viszonyulás és reális optimizmus kialakításával.
Amikor az emberek önmagukon töprengenek, többnyire negatív hangulati állapotban vannak, így elsőként negatív gondolatok jutnak eszükbe a hangulatkongruencia jelensége miatt.
Pozitív hangulatban kevésbé jellemző az önmagunkon töprengés, pedig ekkor eszünkbe juthatnának az erőforrásaink, a sikeres problémamegoldó stratégiáink és az erősségeink.
A problémákon agyalás néha csak tovább rontja a helyzetet. Azt, amivel amúgy is baj van. Vannak olyan helyzetek, amikor ha felidézzük a kudarcainkat, az csak tovább mélyíti az alkalmatlanságérzésünket és a szomorúságunkat. Ráadásul nem a sikeres problémamegoldás felé terelnek.
Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy kitörjünk ebből a körből, ha kialakítjuk azt a szokást, hogy olyankor is eltöprengünk az életünkön, amikor épp fel vagyunk dobva, amikor minden sínen van.
A pozitív pszichológia tehát nem attól pozitív, hogy a rosszat is jónak kell látni, hogy állandóan vidámnak és boldognak kell lenni, hanem attól, hogy megtanítja észrevenni és tudatosítani az erőforrásainkat, így felkészítve minket az élet nehézségeivel való hatékonyabb megküzdésre.

ÖRÖMTRÉNING

Az örömtréning egy pozitív viszonyulás, reális optimizmust kialakító módszer a belső erőforrások felfedezésére.
A pozitív pszichológia megoldásközpontú stratégiáját alkalmazva nem azt vizsgálja, hogy melyek a legnagyobb fájdalmaink, kudarcaink és gyengeségeink, hanem a múltunk sikeres időszakait áttekintve azt, hogy ezeken hogyan tudunk túljutni. A nehézségek között az örömteli, a kivételes pillanatokat teszi nagyító alá, hogy megtaláljuk a saját életünk egyedi boldogságreceptjét.

Az örömtréning 4 lépéses viszonyulást átalakító rutint tartalmaz:

1. Midennap tudatosan keresd, mi ad örömöt!
Ez bármi lehet, egy szín, egy illat, egy íz, egy találkozás. Bármi egyszerű dolog, ami jókedvre derít. Ezeket naponta részletesen írd le az örömnaplódba.
(Azért érdemes leírni, mert hajlamosak vagyunk a jót nem észrevenni, vagy elsiklani felette.)

2. Mindig pozitívan beszélj, és segíts ebben másokat is!
Ne azt mondd, hogy “hülye vagyok ehhez”, hanem pl “számomra ez nagy kihívást jelent”

3. Mindennap relaxálj, és meditálj olyan témákon, melyek lelki erővel töltenek fel!

4. Este gondold végig a napod, és adj hálát a téged ért jó dolgokért!
Seneca mondta, a dolgok nem jók, vagy rosszak, a viszonyulásunktól függ, milyennek látjuk őket.
Keress és találj a napodban legalább egy jó dolgot!

Ezeknek az egyszerű napi technikáknak a rendszeres gyakorlása segíthet egy pozitívabb életszemlélet kialakításában. Így hatékonyabbak lehetünk a problémamegoldásban, és a figyelmünk tudatos irányításával a fókusz hibáink helyett erényeinkre és erősségeinkre helyeződik, hogy ne mindig annak megjavításával foglalkozzunk, ami elromlott, hiszen annak ápolása, ami a legjobb még fontosabb!

Keress bizalommal!
Lukácsné Zsuzsa