… úgy tűnik csinálsz valamit, mégse jutsz vele sehová…

Persze az aggódás bizonyos fokig természetes, de ha túlzásba visszük, megkeseríti az életünket.
Bármin, bármikor tudunk aggódni, pedig ha belegondolunk, az aggodalom teljesen felesleges dolog, hiszen attól még soha nem oldódott meg egy probléma sem, ha sötét jövőképpel ijesztgettük magunkat.
Az aggódás általában olyankor jön elő, amikor bizonytalanok leszünk, kiszámíthatatlannak érezzük a jövőt, ezért lefestjük a legrosszabb lehetőségeket magunk előtt gondolatban.
Az aggódással az a probléma, hogy nemcsak rosszul érezzük magunkat tőle, de a testünkre is hatással van: gyorsabban ver a szívünk, kapkodjuk a levegőt, vagy kapkodóvá válik a légzésünk. Ha ez gyakran fordul elő, az egész szervezetünkre káros hatással lehet.

Miért aggódunk?
A szakértők szerint az aggódás az irányítás illúzióját adhatja, mert úgy érezzük tőle, hogy felkészülünk minden eshetőségre. Ez nem is lenne rossz, de van egy gond az aggodalommal, általában nem lehet megállítani, egyre lejjebb ránt, és az egyik negatív gondolat a következőhöz vezet.
Ha netán sikerül időben elkapni és rövid pórázra fogni az aggodalmat, mielőtt még teljesen lehúzna, akár segíthet is abban, hogy megoldjuk az adott problémát. Sajnos azonban ez a ritkább eset, inkább csak letaszít a gödör mélyére. Ha túl sokat aggódunk, csak ‘kérődzünk’ a problémákon, és nem lépünk előre, csak körbe-körbe járunk. Újra és újra ugyanazon agyalunk, nem találunk megoldást, majd kezdjük előlről a kört. Így akár évekre is beleragadhatunk egy problémába.

Mi a gond az aggódással?
Ha hagyjuk, hogy behúzzon magába az aggodalom ahelyett, hogy a probléma megoldásán dolgoznánk, elkezdjük kritizálni és hibáztatni magunkat, és elmerülünk a múltban,(a jövőben), ami kicsit se visz előre, viszont növekszik a kilátástalanság érzése. Miközben bonyolítjuk a saját életünket, egyre nagyobb stresszt okozunk magunknak. Ilyenkor odáig juthatunk, hogy nehezen hozunk döntéseket, és szinte bénultnak érezzük magunkat, aztán a megoldás helyett inkább elbújunk a világ szeme elől, magunkba zárkózunk, és szégyelljük magunkat az életünk miatt.
A folyamatos aggódás gyakran torkollhat túl sok alkohol, vagy étel fogyasztásába is, mert ezek remekül elterelik a figyelmünket (átmenetileg) azokról a gondolatokról, amikkel nem akarunk megbirkózni, viszont a problémát nem oldják meg, csak tovább rontják a helyzetet.

Mit lehet tenni az aggódás helyett?
Először is fogalmazzuk meg pontosan a problémát, szűkítsük le minél jobban, mi miatt is aggódunk. Tegyünk fel magunknak dekatasztrofizáló kérdéseket, és válaszoljuk is meg, akár hangosan kimondva a válaszokat. Már ez sokat segít a feszültség oldásában.  Majd tereljük figyelmünket  a leszűkített, pontosan megfogalmazott probléma lehetséges megoldásaira. Tartsunk ötletbörzét, majd válasszuk ki az általunk legeredményesebbnek vélt megoldást. Ezzel máris előremozdulunk, az egy helyben tipródás helyett.

Kérdéseid vannak?
Keress bizalommal!
Lukácsné Zsuzsa