Napjainkban egyre növekszik a kórosan elhízott,ill. a kórosan sovány emberek száma. A mindennapi élet felgyorsult, az étkezési szokások változtak, és az ideális testalkatról alkotott kép is megváltozott.

Ennek eredményeképpen sok pszichés betegség is kialakult. Míg a 18. század végén a hisztéria volt a leggyakoribb pszichés zavar a nőknél, a 20. század végére a szorongásos zavarok, a pánik, a depresszió és az evészavarok váltak a legelterjedtebb pszichiátriai betegséggé. A 21. század embere pedig odáig jutott, hogy a különböző táplálkozási zavarok olyan gyakorivá váltak, hogy szinte már nem is keltenek feltűnést.

Napjainkban egyre többet tudhatunk meg a különböző diéták jótékony, vagy annak vélt hatásairól. Számtalan cikk, könyv, film biztat a helyes életmód megismerésére, követésére. A médiának jelentős szerepe van az emberek gondolkodásmódjának alakításában. Ma a média által közvetített női ideál minél vékonyabb, a férfi ideál pedig normál edzéssel el nem érhető izomzattal rendelkezik.

A táplálkozási zavarra hajlamosító tényezők lehetnek egyéniek, öröklöttek, valamint kulturális és társadalmi jellemzők.

Az evészavarral küzdő betegek önértékelése már gyerekkoruk óta alacsony lehet. Nagyobb a valószínűsége a táplálkozási zavar kialakulásának azoknál, akiket gyermekkorukban fizikailag bántalmaztak, vagyis a nem megfelelő családi környezet hajlamosító tényező. A tünetek megjelenésének kiváltó tényezői különböző stresszorok lehetnek, amennyiben a személy stresszkezelő készségei alacsony színvonalúak, kevésbé, vagy egyáltalán nem tudja kezelni ezeket a hatásokat.

A táplálkozási zavarok közül az egyik legismertebb betegség az ANOREXIA NERVOSA. Kialakulásának szempontjából a legnagyobb veszélyben a 12_21 év közötti lányok vannak. Az anorexia a túlkontrolláltság betegsége. A testsúly kontrollálása az élet valódi kérdéseinek kontrollálását helyettesíti. Az étel elutasítása a szülői felügyelet elleni tiltakozást is jelképezheti. Az önéheztetés pedig a kontroll érzését kelti a betegben. Az anorexia jellemző tünete a folyamatos aggódás a testsúly miatt. A betegek folyamatosan fogyni akarnak. Saját testükről alkotott képük torzult, mások alakját jól ítélik meg, testképzavar csak saját testükre vonatkozik. A betegségben mind szomatikusi, mind pszichés tünetek tetten érhetők.  A leggyakoribb szomatikus tünetek az életfontosságú funkciók lelassulása, alacsony vérnyomás, alacsony testhőmérséklet, alacsony pulzusszám. A menstruáció elmaradása szinte törvényszerűen bekövetkezik bizonyos testsúly mellett. A jellemző pszichés tünetek, depresszió, ingerlékenység, szociális visszahúzódás, libidó elvesztése, romló koncentráció. Jellemző, hogy a betegeknek nincs betegségbelátásuk.

A BULIMIA NERVOSA jellegzetessége a gyakori falásroham, mely során a beteg elveszít az étkezés feletti kontrollt. Továbbá jellemző a testsúlycsökkentő mechanizmusok alkalmazása, mint az önhánytatás, hashajtók és vízhajtók használata. A bulimiás betegek általában normál testsúlyúak, ezért is nehéz felismerni ezt típusú evészavart.

A két betegség a különbözőségek mellett sok tekintetben hasonlít egymáshoz. Mindkét tipusú beteg retteg az elhízástól, karcsúak akarnak lenni. Túlzott jelentőséget tulajdonítanak az étkezésnek, a testsúlynak és a megjelenésnek. Szinte csak az evés témaköre foglalkoztatja őket, mit, mikor és mennyit egyenek. Ragaszkodnak egy általuk idealizált testképhez, és mindent megtesznek azért, hogy ezt elérjék és fenntartsák.

Evészavarral mindenképpen érdemes hozzáértő szakemberhez fordulni, mert a betegség súlyosan károsítja a beteg életminőségét, illetve  szövődményei végzetesek lehetnek.

Figyeljünk magunkra és egymásra!
Keressetek bizalommal!
Lukácsné Zsuzsa